Gry świąteczne. Święty Mikołaj – co o nim wiesz?

Categories Boże Narodzenie, DIY, książki

Ach! Jak my lubimy celebrować ten świąteczny czas! Chyba wszyscy bez wyjątku! A już zwłaszcza wtedy, gdy w domu są dzieci. A że w Święta więcej czasu spędzamy razem, dlatego przydadzą nam się ciekawe pomysły na fajne aktywności czy gry świąteczne.

Jedną z nich może być nasza łatwa do zrobienia gra o świętym Mikołaju 🙂

Gry świąteczne

6 grudnia. Dzień długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci na świecie :). Dla każdego dziecka wyjątkowy dzień w roku. Poza prezentami możesz przygotować dziecku świąteczną zabawę – w ogóle, świąteczne gry każdego rodzaju – sprawdzą się Wam z pewnością w czasie trwania całego grudnia!

Gry z Mikołajem

Na ten rodzinny, ciepły, grudniowy czas zapraszam Was zatem do zabawy na podstawie lektury rewelacyjnej książeczki „Święty Mikołaj z Miry”. Książka została wydana przez poznańskie Wydawnictwo Świętego Wojciecha w ramach przesympatycznej serii ŚWIĘCI UŚMIECHNIĘCI :). Ja jestem nią zauroczona, więc to na pewno nie ostatnia książeczka z tej serii, jaką czytamy!

Do zrobienia gry przygotuj:

Jak zwykle – nie potrzebujemy zbyt wiele, by stworzyć naszą grę:

Gry z Mikołajem

jak samemu zrobić grę dla dziecka

  1. Kilka grubszych kartek,
  2. kredki i nożyczki

***

Ponadto około godzinki wolnego czasu – oto wszystko, czego potrzebujemy.

Z głowy lub na podstawie książki o Świętym Mikołaju przygotowujemy rysunki związane z życiem świętego Mikołaja, biskupa Miry z III wieku oraz atrybuty i skojarzenia związane z baśniową postacią Mikołaja z Laponii.

Gry świąteczne – przebieg naszej gry mikołajkowej:

Tak, tak, dobrze się domyślacie – zadaniem Dziecka będzie rozdzielenie tych dwóch Mikołajów i przyporządkowanie każdemu z nich pasujących do niego rysunków. Ale nie tylko ! Czytajcie dalej!

Wracając do pracy … – RYSUJEMY. Jak umiemy. Ja posiłkowałam się książką (jak zwykle ;)). Obrazki w książce są tak ładne, że aż żal by było się nimi nie sugerować …

Tak wyglądają obrazki. Przed pokolorowaniem:

świąteczne gry

Oraz po:

gry na Boże Narodzenie - instrukcja zrób to sam

Gra miała być niespodzianką dla Dzieci, dlatego nie mogłam ich poprosić o pomoc w kolorowaniu. A szkoda 😉 – bo trochę czasu mi to zajęło. Niby kilkanaście rysunków, ale około pół godziny trzeba było poświęcić, aby powstały.

Tak wyglądają w zbliżeniu:

gry na Święta

Gry świąteczne Mikołaj

gry bożonarodzeniowe

Na koniec wycinamy je i w zasadzie nasza gra jest gotowa:

gry świąteczne

święty mikołaj z miry książka

Święty Mikołaj z Miry – książka

Teraz czytamy książeczkę z Dzieckiem:

Święty Mikołaj z Miry - książka. Wydawnictwo Święty Wojciech

Zobaczcie niektóre jej strony – jak ładnie została wydana! Całość napisana wpadającym w ucho wierszem, z dużą dozą humoru i luzu. Moje Dzieciaki słuchały z ogromnym zaciekawieniem, i co najważniejsze – zapamiętały z niej niemal wszystko. Co, jak się okazało, bardzo przydało się w późniejszej grze. Oraz w rozwiązywaniu krzyżówki, która znajduje się na ostatniej stronie książeczki.

książka święty Mikołaj z Miry

książka święty Mikołaj z Miry - środek

Święty Mikołaj z Miry książka dla dzieci

książki świąteczne dla dzieci

Krzyżówka na końcu książki – jak dla mnie: świetny pomysł!

książki o bożym narodzeniu dla dzieci

Kiedy już mamy całość przeczytaną, możemy wyciągnąć naszą grę.

Przebieg gry o Świętym Mikołaju – wersja dla młodszych i starszych dzieci:

  • Z mniejszymi dziećmi bawimy się tak, że kładziemy przed nimi wszystkie obrazki i prosimy, żeby wybrały te, które pasują do osoby biskupa / świętego Mikołaja z Miry. Dzieciak wybiera rysunki i tak jak potrafi opowiada, co widzi i jak to jest związane z osobą świętego (dla przykładu wybiera złotą „czapkę” (tak, tak, dla Dziecka to może być „czapka” ;)) i mówi, że to biskupie nakrycie głowy)
  • Ze starszymi Dzieciakami po takiej przygrywce możemy się pobawić nieco inaczej. Kładziemy karteczki rysunkiem do dołu, i prosimy, żeby losowały obrazek. Dokładnie opowiadają o wylosowanym obrazku – przypisują go do odpowiedniego Mikołaja (z Miry lub z Laponii) i szczegółowo opowiadają o rysunku (np. „Ten rysunek przyporządkowuję Mikołajowi z Miry.  To MITRA, biskupie nakrycie głowy, nosił je Mikołaj, biskup Miry, święty” lub: „Ta karteczka z datą 9 maja pasuje do Świętego Mikołaja z Miry. Odnosi się do dnia przeniesienia jego ciała z Turcji do Włoch, do miejscowości Bari. Ciało Mikołaja musiało zostać przeniesione, gdyż toczyły się wówczas walki miedzy Chrześcijanami a Turkami. Dla Włochów dzień 9 maja jest świętem”). Jeżeli odpowiedź jest poprawna, dziecko zabiera karteczkę do siebie jako punkcik. Na koniec podliczamy punkciki.

Gry świąteczne – rewelacyjna rodzinna zabawa :)!

Poniżej relacja z naszej zabawy. Zagrałam z Córeczką 2 razy, potem w trójkę z Synem jeszcze trzy kolejne. Sama byłam zdziwiona, że im się po pierwszym razie nie znudziło 😉

książka o mikołaju

zabawy świąteczne dla dzieci

zabawy świąteczne

gry o świętym mikołaju

gry świąteczne dla dzieci

gry bozonarodzeniowe

Był też czas na małe wygłupy – w tym przymiarki do mikołajowej brody 😉

Quiz świąteczny

Świąteczne zagadki

Na koniec życzymy Wam fajnej zabawy ze „Świętym Mikołajem z Miry”! I rodzinnego około świątecznego czasu – z pewnością będzie wspaniały!

swiety-mikolaj-z-miry-wydawnictwo-swiety-wojciech-book-book-kreatywnie-26

Książkę kupiłam w księgarni Gloria24.pl

Jeżeli lubisz tę serię książeczek i zabawy przez nas proponowane, zapraszam Cie do zerknięcia, jak nas zainspirowała inna książka z tej serii: Wojtek, żołnierz bez munduru (kliknij tutaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *