Zwyczaje świąteczne na świecie i pomysł na adwentowe D.I.Y.

Categories Boże Narodzenie

Dziś propozycja przedświątecznego tutorialu, który zrobiłyśmy z Inką we współpracy z ŁADNEBEBE i Wydawnictwem Zielona Sowa.

Pomysł na nasze przedświąteczne D.I.Y. pojawił się pod wpływem lektury ślicznej książeczki „Jak Winston uratował Święta”. Więcej o samej książeczce przeczytacie tutaj (klik), a ja zapraszam Was do zrobienia razem z nami małej adwentowej „zabawy” w poznawanie świątecznych zwyczajów :).

***

Zainspirowane książką, zrobiłyśmy świąteczny słoik, do którego włożyliśmy opisy bożonarodzeniowych zwyczajów z różnych zakątków świata.

W jednym z proponowanych w książce zadań możemy przygotować taki słoik do przechowywania w nim ulubionych drobiazgów, orzechów lub karteczek z żarcikami. Na innych stronach książki opisane są tradycje świąteczne z 7 krajów.

Połączyłyśmy te 2 pomysły, i ozdobiłyśmy wielki słój, a do środka włożyłyśmy zwinięte ruloniki z opisami, jak wyglądają Święta w innych krajach. Część przepisałyśmy z książki, część musiałyśmy zdobyć. I to była bardzo ciekawa strona tego zadania, bo chęć zdobycia tych informacji skłoniła nas do napisania do mieszkających za granicą przyjaciół i znajomych i poproszenia ich o pomoc. A że nie ma chyba nikogo, kto by nie lubił Świąt i opowieści o nich, relacje spłynęły do nas z wielu zakątków świata :).

 

Przygotowujemy:
  • słoik z zakrętką (jak mamy, to taki duży),
  • kolorowe papiery – mogą być w klasycznych świątecznych kolorach, czyli czerwone, zielone i białe (my, ponieważ uwielbiamy kolory,  wybrałyśmy mix żółtych, różowych i czerwonych papierów),
  • pasujące wstążki i tasiemki, trochę włóczki lub kordonka na chwosty, guziki, świąteczne ozdoby (np śnieżynki, gwiazdki),
  • kawałek tektury,
  • mocny klej lub klej w pistolecie na gorąco, nożyczki, ołówek.

Tak naprawdę do ozdobienia takiego słoika możemy wykorzystać wszystkie papiery, ścinki materiałów, guziki, wstążki i inne dekoracje, jakie akurat mamy w domu.

Jak widać, miałyśmy małą „pomoc” w postaci niesfornej Lusi ;):

… którą trzeba było pouczyć, co może podkradać ze stołu (najlepiej nic ;))

  1. Z papieru wycinamy pasujące do wielkości słoika paski i przyklejamy je dookoła niego. Możemy ponaklejać jeden kolor na drugi – tak jak się nam podoba. My dodałyśmy też ozdobną tasiemkę.

 

2. Szykujemy chwosty: owijamy tekturowy kartonik wełną. W górnej części przeciągamy i wiążemy mocno sznurek. Ściągamy całość z kartonika i w około ¼ całości przewiązujemy wełną. Na koniec rozcinamy dolną część chwosta i przycinamy nierówności. Chwosty zawiązujemy na nitce z boku słoika.

3. Teraz ozdabiamy zakrętkę. Rysujemy szablon świątecznych listków w większym i mniejszym rozmiarze. Przenosimy kształt listków z szablonu na papier i wycinamy je (po 3 większe i 3 mniejsze). Przyklejamy listki taśmą lub mocnym klejem do wieczka słoika a na samą górę przyczepiamy guzik.

4. Dodajemy jeszcze na sam przód napis, doklejamy parę błyszczących śnieżynek i świąteczny słoik gotowy!

 

Zostało nam teraz przepisanie informacji o świątecznych zwyczajach w różnych zakątkach świata. Może to zrobić mama, tata, dziecko, lub … wszyscy! Chyba że chcemy, aby dziecko/dzieci miały prawdziwą niespodziankę podczas czytania, wówczas wszystkie opisy przygotowują rodzice.

Kładziemy słój w widocznym miejscu w domu, może być na stole przy którym jemy posiłki, i każdego dnia Adwentu czytamy o świątecznych zwyczajach. Możemy zastanowić się, które z nich są wg nas najciekawsze, które chętnie byśmy sami wprowadzili w swoim domu a które nas na przykład dziwią.

 

1 thought on “Zwyczaje świąteczne na świecie i pomysł na adwentowe D.I.Y.

  1. Świetny pomysł! Przyjemność, frajda, ekscytacja, zbliżenie członków rodziny (rozmowa o zwyczajach, co nam się podoba, co jest dziwne) i edukacja w jednym 😀 Jestem bardzo na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *