Zabawy walentynkowe: rodzinny słój dobrych słów + książka „Serce za serce”.

Categories DIY, książki

zabawy walentynkowe

„Serce za serce” i zabawy walentynkowe

Zapomnieliśmy już o początku roku… Dni są coraz dłuższe, ale wieczory niezmiennie spędzamy na wspólnych lekturach. Zazwyczaj są to książki przygodowe – moje Dzieci weszły w etap zasłuchiwania się o przygodach Ronji, Pippi, Madiki, Emila czy Tonji. Czasem jednak sięgamy również po książki innego typu. Jak dzisiaj. I po atrakcje, które można wykorzystać np. jako zabawy walentynkowe.

Dziś przeglądamy i czytamy wybrane fragmenty „Serce za serce” – wspaniałego zbioru opowiadań i wierszy ks. Jana Twardowskiego:

ksiażka Serce za serce

serce za serce

ksiażka dla dzieci o emocjach

książki dla dzieci o uczuciach

Serce za serce

Książka, podzielona na 7 działów, zawiera wiersze i opowiadania mówiące o uczuciach. Odpowiada na szereg ważnych pytań: czym jest miłość? Czym jest przyjaźń? Co to znaczy kochać bliźniego? Jak okazujemy emocje i uczucia? Jakie są rodzaje miłości? Co to znaczy BYĆ DOBRYM CZŁOWIEKIEM?

książki dla dzieci o miłości

Jak rozmawiać z dziećmi o relacjach

Warto rozmawiać z dziećmi o uczuciach. O relacjach. O podejściu do drugiego człowieka. Dziecko łatwiej niż dorosły mówi słowo „kocham”, z większą spontanicznością okazuje uczucia, mocniej i częściej się przytula. Nie przegapmy tego czasu, kiedy dziecko jest otwarte na drugiego człowieka. I na dobre emocje. I ta właśnie książka może być nam w tym pomocna!

jak rozmawiać z dziecmi o uczuciach

zabawy walentynkowe

Zabawy walentynkowe

A to nasze kolejne DIY – czyli zrób to sam. Tym razem rodzinny słoik uczuć, emocji i dobrych słów 🙂. Idealny na ciekawe spędzenie np. rodzinnych WALENTYNEK.

Do ładnie udekorowanego słoja wkładamy kilka kolorów pociętych karteczek; każdy kolor „przyporządkowywujemy” jednemu członkowi naszej rodziny (np. Dziecko 1 – różowy jasny, Dziecko 2 – różowy ciemny, Mama – biały, Tata – czerwony).

Każdy z rodziny pisze na karteczkach w danym kolorze dobre słowa skierowane do pozostałych bliskich.

Np mama, która wylosowała powiedzmy kolor biały (ten kolor omija i nic na nim nie pisze),  na kartkach: jasnoróżowych, ciemnoróżowych i czerwonych umieszcza zdania odpowiednio: „uwielbiam Twój zaraźliwy śmiech”; „bardzo mi się podoba, gdy widzę jak pomagasz młodszej siostrze”; „Lubię spędzać z Tobą czas” itd);

I tak każdy z rodziny kolejno. Tata (kolor powiedzmy czerwony) – pisze podobnego typu zdania na kolorkach: białym (do swojej żony), jasnoróżowych (dziecko 1) i ciemnoróżowych (dziecko 2).

Dzieciaki podobnie. Jeżeli umieją pisać. Jak nie – mogą narysować co czują, co lubią robić z pozostałymi członkami rodziny. Mogą powiedzieć rodzicom co chciałyby napisać – rodzic pisze na karteczkach w ich imieniu.

Słój stawiamy w jakimś widocznym miejscu i każdego dnia, np po obiedzie czy przed pójściem spać, każdy wyciąga po jednej karteczce ze swojego koloru. Czyta zdanie, jakie ktoś z rodziny (ciekawe kto :)?) napisał o nim.

Radość dziecka, które usłyszy/przeczyta że jest w czymś dobre, doceniane, kochane – gwarantowana. A nam, dorosłym, ta zabawa może przypomnieć, jak wiele dobra w życiu mamy (na wypadek, gdybyśmy o tym zapomnieli ;))

Zabawy walentynkowe – etapy przygotowania rodzinnego słoja dobrych emocji:

1. przygotowanie karteczek

zabawy walentynkowe

zabawy walentynkowe

pomysły na prace plastyczne dla dzieci

atrakcje na walentynki

atrakcje walentynkowe

2. dekoracja słoja – to może być okazja do fajnej plastycznej zabawy z dzieckiem:

zabawy walentynkowe

rodzinny słój dobrych emocji

gra rodzinna o uczuciach

Efekt końcowy (u nas karteczki jeszcze w wersji niezapisanej):

No i oczywiście polecamy „Serce za serce”!

zabawy walentynkowe

Spodobał Ci się nasz pomysł? Sprawdź nasze pozostałe walentynkowe propozycje:

  • impreza walentynkowa – słodki stół i nie tylko on 🙂 – klik
  • kupny miłości / sympatii – klik
  • mini -piniaty serduszkowe – klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *