Co można zrobić z kartonu

Categories DIY

Zbieram w jednym wpisie wszystkie nasze najciekawsze pomysły na to, co można zrobić z kartonu. Takiego podsumowującego wpisu nie mogło zabraknąć na moim blogu:). Dlaczego? Gdyż KARTON jest chyba najczęściej używanym w naszym domu materiałem do robienia “czegoś z niczego” ;). A że trochę takich domowych DIY mamy już za sobą, w tym wpisie zbieram nasze najciekawsze pomysły.

co można zrobić z kartonu

DOMKI z kartonu

w kilku odsłonach, głównie przy użyciu opakowania po mleku/soku:

 • jako domek dla ptaków, czyli karmnik “ptasi bar”. Robienie go to jedno z naszych fajniejszych wspomnień, więc tym bardziej polecam Ci podobną zabawę :)! (po więcej podpowiedzi, jak zrobić taki karmnik, popatrz tutaj – klik)
co można zrobić z kartonu
 • jako LAMPA Z PAPIERU w kształcie domku Muminków. Do jej zrobienia użyłam opakowania po soku, a wykończenia zrobione zostały z kawałków kartonu z innych pudełek oraz z arkuszy kolorowego, nieco grubszego papieru. Cały wpis, jak zrobić taką kolorową lampkę do pokoju dziecka, możesz zobaczyć tutaj – klik
co można zrobić z kartonu po mleku
domek dla kota
 • domek dla lalek lub, jak u nas – dom Akademii Pana Kleksa jako jedno z zadań domowych w ramach przerabianej w szkole lektury (klik)
co można zrobić z tektury

Dekoracje z kartonu – na przyjęcia i imprezy

 • z kartonu możemy zrobić taką oto urodzinową koronę dla dziecka. O idei robienia koron urodzinowych oraz szybki tutorial, jak zrobić taką kolorową koronę, poczytasz tutaj – klik
co można zrobić z tektury
 • bazą tej rewelacyjnej, szałowo-kolorowej maski karnawałowej też jest kawałek miękkiego kartonu. Jak pomyślę, ileż fajnych kolorowych masek można stworzyć! :), Podpatrz jak to było u nas, i zrób swoją własną wspaniałą maskę 🙂
maska karnawałowa zrób to sam
 • z kartonu możesz zrobić nie tylko maskę, ale również i … całe przebranie! Tak jak nasze, na szkolną akademię o kosmosie i planetach (tutaj przeczytasz, jak stworzyć takie śliczne przebranie “Uranki”)
przebranie dla dziecka z kartonu

Schowki z kartonu:

co na zakończenie roku szkolnego
 • a tu schowek na psie prezenty i skarby, zrobiony na drugie urodziny naszej słodkiej Goldenki. W całości zrobiony z kartonu (klik)
co można zrobić z kartonu po butach
 • z kartonu można też zrobić takie słodkie mini-piniaty serduszka. Jako jedną z atrakcji na czas walentynkowego przyjęcia, lub jako torebkę na prezent dla kogoś, na kim nam zależy. Cały opis jak zrobić takie torebeczki znajdziesz tutaj – klik. A poniżej zostawiam Ci zdjęcie na zachętę:
piniata serce

Karton edukacyjnie i zabawowo 🙂

 • Z kartonu powstało nasze super pudełko-zgadywanka. Przydało się już kilka razy, nie tylko w czasie tego przyjęcia halloweenowego. Wykonanie jest bardzo proste, a używać go można przez wiele lat! Dzieci mają frajdę w czasie zabawy z zgadywanki! (więcej – w tym wpisie)
co można zrobić z kartonu
 • hmmm, przybornik na biurko z kartonu? Tak, to nasz bardzo szybki i fajny sposób na ogarnięcie szkolnego bałaganu na biurku :). Zobacz, jakie cuda można zrobić ze starego kartonowego pudełka i kartonowych środków po rolkach papierowych:
co można zrobić z kartonu po butach
 • własny teatrzyk cieni? Czemu nie! do jego zrobienia również wystarczy stare kartonowe pudełko i … trochę wyobraźni!!! 🙂 (klik)
jak zrobić teatrzyk cieni dla dzieci z kartonu
 • karton posłużył nam też jako scenografia do sesji foto na rozpoczęcie roku szkolnego. Zrobiony z niego szkolny autobus zawiózł dzieciaki prosto pod szkołę 😉
co można zrobić z tektury

Karton lubi zabawę – i przyjęcia urodzinowe 🙂

No i doszliśmy do miejsca, w którym prezentuję to, za co najbardziej lubię karton. Za to, że z niego można zrobić coś, co uwielbiam tworzyć! PINIATY URODZINOWE!!! Tu bez kartonu się nie obędzie, zwykły gruby papier nie wystarczy, tu karton gra główną rolę i zobacz, jak się w niej rewelacyjnie odnajduje 🙂

 • nasza najpiękniejsza piniata jednorożec, oczywiście również cała z kartonu (a tutorial jak taką zrobić, a na dodatek wydać niecałe 10 zł, jest w tym wpisie – klik)
 • piniata w kształcie tęczy, której zrobienie zajęło mi dosłownie godzinę (a co opisałam tutaj – klik):
rzeczy z kartonu
 • piniata na kocie urodziny – nasza pierwsza, od niej zaczęło się moje uwielbienie piniat 😉

i już na koniec

ozdoby na Boże Narodzenie z kartonu

Tak, nawet i tu zakradł się nam nieśmiało bohater dzisiejszego wpisu, karton:

rzeczy z kartonu
 • duży karton posłużył nam jako baza do zbudowania kalendarza adwentowego w kształcie domku. Zaś mniejsze pudełka kartonowe – jako jego elementy na fasadzie – klik
rzeczy z kartonu

Dużo oglądania i czytania, ale mam nadzieję, że zachęciłam Cię do rozpoczęcia Twojej własnej przygody z zabawą kartonami :).

2 thoughts on “Co można zrobić z kartonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *