Co to jest piniata. Piniaty na urodziny

Categories Przyjęcia urodzinowe, Zabawy

Choć piniaty są u nas coraz bardziej popularne, nadal spotykam się czasem z pytaniami, co to jest piniata , na czym polega zabawa nią oraz czy nadaje się tylko na urodziny. Jak i również – jak ją zrobić bądź gdzie kupić.

To po kolei. Najważniejsze pytanie:

Co to jest piniata ?

Kolorowa piniata to motyw dotychczas znany z amerykańskich filmów ALE coraz częściej spotykany także i w Polsce! Do nas piniata przywędrowała właśnie za pośrednictwem filmów i seriali amerykańskich, zaś pierwotnie przybyła aż z Ameryki Południowej.

Nazwa jest hiszpańska – (hiszp. piñata). Rozbijanie piniaty to ludowy zwyczaj w krajach latynoskich. Tradycja rozbijania piniaty sięga czasów przedkolonialnych. Przybysze z Europy przejęli zwyczaj od miejscowych Indian i nadali mu chrześcijański charakter – połączony został ze zwyczajami około-bożnorarodzeniowymi. Zabawa polega na strąceniu / zniszczeniu specjalnie przygotowanej kuli (lub obecnie każdego innego kształtu) wypełnionej słodyczami lub drobnymi upominkami. Gdy piniata się rozpada, a słodycze spadają na ziemię, uczestnicy zabawy starają się jak najwięcej słodyczy zebrać dla siebie.

Zwyczaj ten powędrował następnie do krajów Półwyspu Iberyjskiego – Hiszpanii i Portugalii.

Parę zwyczajów związanych z rozbijaniem piniaty na świecie:
  • W Wenezueli rozbicie piniaty ma miejsce zaraz po wigilijnej kolacji. Najmłodszy członek rodziny rozbija ją specjalną pałką
  • Meksykanie z kolei zabawę tą obchodzą w czasie na 9 dni przed Bożym Narodzeniem, w okresie składania wzajemnie wizyt towarzyskich. Zwyczaj ten obchodzi się w Meksyku na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem. W zabawie biorą udział i dzieci, i dorośli. Bywa że (zwłaszcza na meksykańskiej wsi) piniata ma formę glinianego naczynia lub papierowej konstrukcji w kształcie gwiazdy lub pajaca. Wewnątrz znajdują się słodycze, czasem (rzadziej) owoce. Z ciekawostek – w Meksyku rozbijanie piniaty ma też znaczenie symboliczne i religijne. Uderzanie kijem w piniatę symbolizuje walkę człowieka, by oprzeć się pokusom, oraz jego wolę zniszczenia zła. Piniata sama w sobie reprezentuje szatana. Kiedy jest rozbita uderzeniem kija, postrzegana jest jako cnota, a słodycze i owoce wypadające z jej wnętrza symbolizują łaskę zesłaną od Boga za wybranie właściwej ścieżki.

Piniata na urodziny

Piniata stała się również typowym zwyczajem urodzinowym meksykańskich – i nie tylko! – dzieci.

W minionych latach urodzinowa piniata zdobyła popularność poza kręgiem kultury latynoskiej i obecnie bardzo często pojawia się na przyjęciach urodzinowych w Europie i Ameryce Północnej.

Swoją drogą, do zwyczaju rozbijania piniaty podobny jest mało znany zwyczaj duńskiej zabawy Fastelavn – kot w beczce. Słyszeliście o takiej zabawie?

Czy piniata nadaje się tylko na urodziny?

Piniaty nadają się na każde przyjęcie, w którym udział biorą dzieci. Nie tylko na to urodzinowe! Równie dobrze sprawdzą się jako urozmaicenie pikniku, spotkania ze znajomymi czy np. jako jedna z atrakcji w czasie różnych tematycznych imprezy takich jak Halloween, andrzejki czy zabawa karnawałowa. Możesz ją zrobić jako niespodziankę na Dzień Dziecka! Lub wrócić niejako do korzeni i przygotować ją na Boże Narodzenie :)! W zależności od wieku Dzieci można zdecydować się na piniaty, które otwierają się po pociągnięciu za jeden z kilku sznurków lub klasyczne -rozbijane za pomocą kijka. Ten drugi zwyczaj jest u nas dużo bardziej popularny. Bez względu na rodzaj, piniata z pewnością dostarczy dzieciom samych fajnych emocji i mnóstwo rewelacyjnej zabawy.

Jak zrobić piniatę

W tym wpisie szczegółowo opisuję, jak krok po kroku zrobić piniatę. Samemu. Według mnie nie jest to jakoś bardzo trudne zadanie, zawszę więc zachęcam do spróbowania swoich sił i do samodzielnego wykonania piniaty 🙂

Na koniec zostawiam Wam zdjęcia kilku naszych ręcznie zrobionych piniat:

Co to jest piniata

***

A jeżeli poza piniatą szukasz ozdób na Urodziny Dziecka – zapraszam Cię do zobaczenia personalizowanych dekoracji urodzinowych w moim sklepie minimundo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *