Domek dla owadów – zrób to sam!

Categories DIY, twórzczo w ogrodzie

Domek dla owadów – diy dla dzieci

Domek dla owadów – znany też pod nazwą hotel dla owadów – dla to świetny sposób, aby zwabić do naszego ogrodu pożyteczne owady i pomóc im przetrwać chłodniejsze dni. Naucz się, jak zrobić domek dla owadów by już dziś pomóc naszym najmniejszym przyjaciołom :). To mały ale ważny krok, by pomóc całej naszej ziemi!

domek dla owadów

Jak zrobić domek dla owadów

Zastanawiasz się, jak zwabić pożyteczne owady do swojego ogródka? To proste – wystarczy postawić w nim domek dla owadów. Można taki domek kupić, ale lepiej samodzielnie go zrobić.

Jak zrobić domek dla owadów pokazywałyśmy na łamach Magazynu “Kosmos dla dziewczynek” – Ziemio, I love you!

hotel dla owadów
jak zrobić domek dla owadów
budki dla owadów
hotel dla pszczół
hotele dla owadów
domek dla owadów zrób to sam
hotel dla owadów

Pożyteczne owady

Pewnie kiedy myślisz o ogrodzie i o żyjącym w nich owadach, przychodzi Ci na myśl walka ze szkodnikami. Ale uwaga! Nie każdy owad to szkodnik – wręcz przeciwnie, większość z nich jest niezwykle potrzebna czy wręcz pomocna – zarówno dla nas, jak i dla roślin!

Pożyteczne owady:

  • pszczoły, trzmiele, dzikie murarki: zapylają nasze rośliny, dzięki czemu mamy potem owoce,
  • biedronki żywią się mszycami, które są zmorą dla naszych roślin
  • ważki, które spotykamy przy jeziorach czy przydomowych oczkach wodnych. Żywią się one innymi owadami oraz ich larwami. Ratują nas od much i komarów.
  • bzygi. które przypominają ubarwieniem osy, ale są od nich dużo mniejsze i nie żądlą. Dorosłe bzygi zapylają kwiaty, a ich larwy żywią się mszycami.

Jak pozbyć się szkodników i zaprosić do ogrodu pożyteczne owady?

Im więcej pożytecznych owadzich gości w naszym ogrodzie tym lepiej! By goście ci dobrze się u nas czuli – musimy im nieco pomóc!

Jednym ze sposobów jest zostawienie fragmentu “dzikiego ogrodu” czy kwietnej łąki (coraz bardziej popularne rozwiązanie, nawet w wielkich miastach) – które “cieszą się popularnością” nie tylko wśród owadów, ale również wśród ptaków czy jeży. Dobrze jest sadzić miododajne rośliny – im większa różnorodność gatunków roślin w ogrodzie, tym więcej pożytecznych owadów, pomagających utrzymać w nim równowagę.

Drugim jest postawienie takiego właśnie hotelu dla owadów na naszej działce / w ogródku.

Dlaczego to ważne?

Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie m.in. w strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Wraz z rozwojem nowoczesnego budownictwa coraz mniej w naszym otoczeniu jest takich miejsc i dlatego właśnie wiele owadów ginie. Z tego powodu domki czy budki dla owadów są coraz bardziej popularne – jest to prosty sposób na to, by choć w minimalnym stopniu naprawić to, co niszczy rozwój i nowoczesność…

budki dla owadów
budka dla owadów

Hotel dla owadów – kiedy na niego najlepszy czas?

Zbudować go możesz w każdej chwili, a najlepiej postawić go w ogrodzie późnym latem lub wczesną jesienią. jeżeli postawisz go wiosną – zagoszczą w nim pszczoły murarki – niezwykle pożyteczne, umiejące intensywnie zapylać rośliny!

Gdzie postawić domek dla owadów?

Domek dla owadów najlepiej postawić w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu, jeżeli to możliwe to na południowej stronie.

domek dla owadów
zabawy dla dzieci w ogrodzie
hotel dla pszczół
zrób to sam w ogrodzie

***

Spodobało Ci się? Chcesz zrobić podobny domek? Zachęcamy, i zostawiamy Ci jeszcze jeden pomysł – tym razem na stworzenie karmnika dla ptaków z kartonu po mleku. Kliknij tutaj – KLIK. Zaś w tym wpisie (klik) tworzymy własne zawieszki – przekąski dla ptaków :)!

Zobacz też pomysł na nasze eko doniczki zrobione z plastikowych opakowań – KLIK. A może chcecie ładnie i ciekawie podpisać swoje ogrodowe roślinki / zioła? (klik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *