Gry halloween – owe 🙂

Przez kilka lat z rzędu, gdy dzieci były młodsze, robiliśmy wielkie imprezy – spotkania halloweenowe. Potem zmieniły one nieco formę, i koniec października stał się dla nas pretekstem do spotkań Córci z koleżankami. Z przygotowanym słodkim stołem oraz z kilkoma pomysłami na gry halloween – owe. Pokaże je niebawem, a póki co – zostawiam Wam spis zabaw dla mniejszych dzieci i ich rodziców:

Zabawy na halloween

Dla mniejszych dzieci i ich mam, tych które szukają inspiracji na zabawy na halloween, zostawiam poniżej listę gier, zabaw i atrakcji, które się nam najbardziej sprawdziły w minionych latach. Część z nich powtarzaliśmy każdego roku, co jest najlepszym dowodem na to, że cieszyły się wśród uczestników imprezy halloweenowej dużym powodzeniem.

Nasza subiektywna lista: najlepsze gry na halloween:

 1. Znaczki na przywitanie
 2. Torebki na łakocie i drobne prezenty
 3. Straaaszne kolorowanki
 4. Bingo
 5. Traf mnie
 6. Mumia
 7. Kręgle
 8. Pan Kostek
 9. Puzzle
 10. Tańce
 11. Uciekające jabłka
 12. Pamiątkowe zdjęcia

Poniżej opis poszczególnych zabaw. Na swoje spotkania możecie oczywiście wybrać tylko część z nich. Ja podaję wszystkie, jakie nam się sprawdziły. Z doświadczenia wiem, że wystarczy ich 5-6. Po pewnym czasie dzieci i tak się nudzą, i chcą robić coś swojego, więc myślę, że dosłownie 5-7 wybranych z naszej listy powinno w zupełności wystarczyć!

Gry halloween:

Znaczki na przywitanie

Rozkładamy w różnych częściach domu/mieszkania sporą ilość halloweenowych znaczków/motywów. Mogą to być pajączki, duszki, dynie, stworki. Jeżeli macie gdzie je wydrukować – super. Ale równie dobrze można je namalować ręcznie. Część znaczków umieszczamy w dość dobrze widocznych miejscach (dla młodszych dzieci), część w bardziej wyszukanych. Nie muszę chyba pisać, że znaczki te znajdowaliśmy w różnych częściach mieszkania jeszcze wiele miesięcy o naszych zabawach halloweenowych ;). Dzieci zbierają znaczki do przyniesionych ze sobą torebek, a następnie wymieniają je u gospodarzy na słodkości (lub inne prezenciki – drobiazgi)

Torebki na łakocie i drobne prezenty

Na wejściu każdy, kto nie przyniósł swojej torby na łakocie i prezenciki, otrzymuje ją od organizatorów zabawy. Tworzenie własnych torebek na łakocie może być równie dobrze pierwszą wspólną atrakcją!

Straaaszne kolorowanki

Kolorowanki – sprawdzą się w czasie, gdy czekamy na wszystkich uczestników spotkania (tak by każde dziecko miało równe szanse na znalezienie znaczków z 1 punktu powyżej). Kolorowanki oczywiście mają mieć motywy halloweenowe. U nas to była np. czarownica.

Halloweenowe bingo

Bingo – zasady tej gry są bardzo proste. Gramy w klasyczne bingo, a jego halloweenowy charakter objawia się w rysunkach, jakie mamy na planszy. Nasze plansze ściągnęłam z darmowych wersji w internecie. Było to już parę lat temu, więc pewnie od tej pory pojawiło się wiele nowych wersji. Raz wydrukowane i zafoliowane – będą służyć przez wiele takich spotkań! U nas pojawiały się każdego roku 🙂

Traf mnie

Traf mnie – czyli zabawa typu rzutki. Wystarczy zrobić tablicę z namalowanymi stworkami lub innymi halloweenowymi motywami; koło każdego motywu umieszczamy cyfrę. W zależności od tego, którego stworka i znajdującą się obok cyfrę dziecko ustrzeli (rzutkami z magnesem, jeżeli takich nie mamy, może być miękka piłeczka) – tyle łakoci dostaje do swojej torebki.

Mumia

Dużą popularnością cieszyło się u nas robienie mumii – czyli obwijanie się (w parach) papierem toaletowym. Żeby zabawa była fajniejsza, obwija zawsze dziecko! U nas dzieci obwijały swoich rodziców, ale równie dobrze dziecko może obwijać swojego kolegę / koleżankę. W zależności czy wprowadzacie nagrody za poszczególne zabawy / gry – para która jako pierwsza stworzy mumię z 1 rolki papieru – wygrywa upominek (który ląduje w halloweenowych torebkach)

Kręgle

Najprostsza z naszych halloweenowych zabaw. Do jej zrobienia wystarczy kilka rolek z papieru toaletowego, ustawionych w formie piramidki jedne na drugich. Uczestnicy zabawy ustawiają się w kolejce, każde z dzieci ma 3-5 prób na zbicie tak ustawionej papierowej wieży. Małe dzieci stoją bliżej, starsze nieco dalej. Ogólnie staramy się, by każdemu dziecku udało się zdobyć punkty / prezenciki w tej zabawie 🙂

Pan Kostek

Zabawa polega na przyczepieniu przez każde dziecko (z zasłoniętymi oczami) kokardki namalowanemu wcześniej na arkuszu Panu Kostce. Dziecko, które będzie najbliżej właściwego miejsca – otrzymuje mini podarek do swojej torby. Starsze dzieci możemy zakręcić lekko dookoła własnej osi a następnie wszystkie dzieci podpowiadają, dokąd ma iść, by podejść do Pana Kostki.

Tańce

Tańce wygibańce – najlepiej do najbardziej niesamowitej muzyki jaką uda Wam się puścić

Puzzle

Układanie puzzli. Po ruchliwej zabawie, trochę na uspokojenie, układamy puzzle! Nie trzeba kupować takich specjalnych – wystarczy wydrukować lub narysować obrazek z halloweenowymi motywami i pociąć go na nieregularne kawałki. To spokojna, ale fajna zabawa, integrująca wszystkie dzieci.

Uciekające jabłka

NAJLEPSZA ZABAWA NA KONIEC! – u nas najlepszą zabawą było … zjadanie jabłek na sznurkach. Nie jest to zabawa typowo halloweenowa, raczej taka jesienna (jabłka :)) – ale każdego roku cieszyła się największą popularnością. Na długim patyku (może to być kij od mopa) należy powiesić na sznurkach jabłka. Jabłek ma być tyle, ile dzieci. Zabawa polega na tym, by jak najszybciej ugryźć swoje jabłko. Niby nic trudnego, ale … należy to zrobić bez używania rąk! Ręce dzieci mają trzymać z tyłu. Jest to zabawa, która zawsze wywołuje najwięcej śmiechu :)!

Zdjęcia

Pamiątkowe zdjęcia – punkt obowiązkowy na każdej tego typu imprezie :):):)

Zapasowa zabawa halloweenowa:

Nie jest jakoś szczególnie wymyślna, ale jej przygotowanie jest banalnie proste, i dobrze mieć w zanadrzu 1-2 zabawy, na wypadek gdyby dzieci jeszcze miały siłę i ochotę na dalszą zabawę.

Do jej przeprowadzenia wystarczą 2 kartki. Dzieci (i Rodzice też mogą ;)) – przechodzą przez całe mieszkanie stając na kartkach – na zmianę: na jednej stoją, drugą przekładają przed siebie i tak aż od punktu A do punktu B – którym czeka nagroda :). Można mieć kilka zestawów podwójnych kartek, tak by kilka osób mogło po sobie przemierzać daną trasę.

PRAKTYCZNY TIP:

Zabawy wybierajcie naprzemiennie, biorąc pod uwagę ich “potencjał energetyczny” ;), to znaczy – zabawa bardziej ruchliwa, żywiołowa na przemian ze spokojniejszą (typu bingo czy układanie puzzli)

Tak bawiliśmy się, gdy dzieci były małe. A jeżeli podobnie jak ja macie nastolatki w domu, zobaczcie tutaj, jak przykładowo może wyglądać przyjęcie halloweenowe w wersji teenagers :): – klik oraz klik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *