Jak zrobić teatrzyk cieni dla dzieci. W jesienne wieczory czytamy i się bawimy. Tym razem „Wojtek, żołnierz bez munduru”

Categories DIY, książki

DOMOWY TEATRZYK – zrób to sam 🙂

My MAMY jesteśmy zazwyczaj baaaaardzo zajęte…  Biegamy za tysiącem spraw, ogarniamy, załatwiamy – istne mistrzynie multidziałania. Jesienią wcale nie zwalniamy tempa – czasem tylko zastanawiamy się, gdzie są te słynne, długie, wolne, leniwe jesienne wieczory… (ponoć wszyscy je mają – czemu nie my ;)?). Tak, te z fajną książką i ciepłą herbatą w ręku. Te pod kocem, tym miękkim. Mityczne, wyczekiwane niekiedy cały rok. Kiedy można zwolnić. Odsapnąć. Naładować baterie…. A jednak się nie zwalnia, bo ciągle coś nowego, kolejne obowiązki, pranie samo się nie zrobi i zakupy nie przyniosą same do domu.

Ale.

Jak już wiemy, ze wolne tempo to jednak nie my. To …. gdy znajdziemy luźniejsze popołudnie… (są takie? ;)), albo dzień wolny od pracy (jeżeli pracujemy), to zapraszam Was do spędzenia tego czasu TWÓRCZO. A najlepiej – TWÓRCZO Z DZIEĆMI! A choćby właśnie robiąc teatr z kartonu !!! 🙂

Miniony weekend spędziliśmy z książką „Wojtek, żołnierz bez munduru”. Przygotowałyśmy z Córcią własny mini teatrzyk cieni, z „pacynkami” – bohaterami tej książki. Oczywiście głównym bohaterem jest sam MIŚ, ale pojawiają się też rekwizyty związane z historią jego życia i szlakiem wędrówki Armii Andersa.

Jak zrobić teatrzyk cieni – nasze krok po kroku:

Przygotuj: duże pudełko, nożyczki, nożyk, klej na gorąco, taśmę, czarne kartki, patyczki kuchenne i arkusz białego (niezbyt grubego) papieru lub kalki technicznej. Jeżeli masz – to również zgrzewarkę na gorąco (ale to jest najmniej konieczne ;)):

Jak zrobić ekran do teatru cieni: z pudełka wytnij duży prostokąt:

i kolejne dwa prostokąty z jego boków:

Z czarnego papieru wytnij kurtynę i przyklej ją do pudelka:

A teraz najtrudniejsze zadanie: narysuj ołówkiem na czarnych kartkach kontury postaci i przedmiotów – bohaterów Waszego teatrzyku; następnie je wytnij i przyklej na koniec drewnianych patyczków:

Zrób tyle „pacynek” ile chcesz – im więcej ich będzie, tym ciekawszą opowieść stworzysz 🙂

Wypróbuj całość – zobacz jak „pacynki” prezentują się na „scenie” :

Jeżeli wszystko gra, podklej ekran białym papierem:

Na tyle pudełka wytnij kółko (w które włożysz latarkę bądź lampkę) lub – jak my – wytnij cały duży prostokąt, przez który będzie wpadać od tyłu oświetlenie sceny:

I gotowe. Zaświeć za teatrzykiem lampkę lub latarkę, przygotuj pacynki, zaproś gości … Zaczynamy przedstawienie!!!:

***

Jeżeli lubisz tę serię książeczek i zabawy przez nas proponowane, zapraszam Cie do przeczytania, do czego zainspirowała nas inna książka z tej serii: Św. Mikołaj z Miry (kliknij tutaj)

Spodobał Ci się mój pomysł? Bardzo mi miło! Zobacz moje inne propozycje – kliknij poniżej:

Jak samemu zrobić przybornik na biurko – KLIK

Jak zrobić piniatę na urodziny – KLIK

Jak ciekawie spakować prezent – KLIK

Zwiedzanie miasta z dzieckiem – jak przeżyć 😉 – KLIK

Celebrujemy początek roku szkolnego 🙂 – KLIK

A może zbliżają się Urodziny Twojego dziecka? Chcesz poznać garść inspiracji, jak przygotować przyjęcie / zabawy na ten wyjątkowy dzień?

Urodziny dla dziewczynki – w stylu jednorożca – KLIK

Piłkarskie przyjęcie urodzinowe dla chłopca – jak zrobić – KLIK

Urodziny w stylu Pingwinów z Madaraskaru – KLIK

Akcesoria w kaktusy – pomysłem na motyw przewodni przyjęcia w ogrodzie – KLIK

4 thoughts on “Jak zrobić teatrzyk cieni dla dzieci. W jesienne wieczory czytamy i się bawimy. Tym razem „Wojtek, żołnierz bez munduru”

  1. Wspaniały pomysł. Rozwija wyobraźnię widzów i przenosi w „inny świat”. Podziwiam wykonanie i wspaniałą fotorelację 🙂

  2. Coś przepięknego! A sposób przedstawienia już jest sztuką samą w sobie- tak dokładnie, estetycznie i prosto!!
    Zdjęcia też po prostu świetne. Wojtka już mamy- syn 10 letni dostał książkę od siostry, która była na spotkaniu u nas w Legnicy z panem Łukaszem- autorem. Ja uczę małe dzieci i szukam inspiracji i .. znalazłam- dziękuję. Anna z Legnicy

    1. Pani Aniu, dziękuję za przemiłe słowa! Cieszy mnie każdy pozytywny komentarz pod naszymi diy :). Serdecznie dziękuję, pozdrawiam i życzę fajnych realizacji pomysłów z dzieciakami :)!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *