Dziś nasz pomysł na samodzielne wykonanie rewelacyjnej zabawki dla dzieci. U nas okazją stało się jedno z przyjęć / spotkań i związane z nim przyjście do córci koleżanek. Prawda jest jednak taka, że nie musimy czekać na pretekst, by zrobić taką zabawkę. Wiele z nas szuka pomysłów na fajne i kreatywne zabawy dla dzieci w domu – i dziś podpowiadam jedną z nich.
Pudełko zgadywanka
Pudełko zgadywanka, znane też jako magiczne pudełko lub pudełko zmysłów. Znacie? Możecie je kupić gotowe, ale, ale – po co kupować, skoro takie samo, a nawet fajniejsze (bo Wasze ;)) – możecie zrobić samemu. To jedna z tych propozycji, które osobiście uwielbiam najbardziej, czyli propozycja wykonania zabawki z papieru. A tego – w każdym niemal domu – mamy pod dostatkiem. Nie raz zastanawiam się, co można zrobić z kartonu – i dziś padło na taki oto “wynalazek”!
Pudełko zgadywanka co to jest?
Co to właściwie jest to pudełko zgadywanka? Jak nazwa podpowiada, to zgadywanka dotykowa dla dzieci. Coś w stylu dotknij i zgadnij. To pudełko sensoryczne, dzięki któremu zabawa jest inna, niż wszystkie :). Można odkrywać świat za pomocą zmysłów (małe dzieci), lub po prostu świetnie się bawić z koleżankami (starszaki i nastolatki).
Dziecko siada za pudełkiem, zabudowaną ścianką przed sobą – tak, by nie widziało tego, co jest w pudełku. Wkłada łapki do dziurek po bokach pudełka i próbuje zgadnąć, co jest w środku. Duży otwór z przodu pudełka służy do umieszczania w nim rzeczy/zagadki, oraz do … dobrej zabawy, gdyż inne dzieci biorące udział w zabawie widzą podłożoną rzecz (ale oczywiście starają się nic nie podpowiedzieć zgadującemu dziecku). Jeżeli zadanie jest wyjątkowo trudne, można naprowadzić dziecko drobnymi podpowiedziami.
Zabawki montessori
Pudełko – zgadywanka nadaje się do pobudzania wszystkich zmysłów dziecka, a także poznawania i odkrywania różnych form, kształtów, konsystencji. Działa ono w zgodzie z metodą Montessori. A ponieważ pomoce Montessori są niekiedy dość drogie – czemu by jednej z nich nie wykonać niemal bezkosztowo, samodzielnie? 🙂
Zabawy dla dzieci w domu
Takie pudełko przyda się nie tylko dla naszego dziecka – będzie również fajnym pomysłem na urozmaicenie dziecięcych przyjęć. Zrób je, jeżeli szukasz inspiracji na ciekawe zabawy urodzinowe :).
Ze zdjęć poniżej widzicie, na jakiej imprezie przydało się nasze pudełko zgadywanka :). Tegoroczne zabawy na halloween były mocno sensoryczne, bo dziewczyny robiły też swoje glutki. No i wykrawały lampiony z dyni. Ale najwięcej zabawy przyniosło właśnie nasze magiczne pudełko. Zobaczcie sami!:
Zabawy dla dzieci w domu – jak je zrobić samemu:
Na koniec instrukcja krok po kroku jak samodzielnie wykonać takie pudełko:
Przygotuj:
- kartonowe pudełko
- czarny papier lub czarną taśmę klejącą do obklejenia pudełka
- ołówek, nożyczki, nożyk do wycinania, klej
- cyrkiel lub jakiś okrągły przedmiot
- nieprzezroczystą reklamówkę
- Pudełko sklej od góry i od dołu, tak by się nie rozchodziło
2. W przedniej ściance wytnij duży prostokąt. To tędy będziesz umieszczać przedmioty do odgadnięcia:
Możesz też wzmocnić na tym etapie rogi pudełka taśmą:
3. Na krótszym boku pudełka wytnij otwory. Jeżeli nie masz cyrkla – użyj talerzyka lub innego okrągłego przedmiotu (o średnicy mniej więcej takiej, aby swobodnie zmieściła się – w wyciętym za jego pomocą kole – dłoń)
4. Czynność tą powtórz na przeciwległym boku pudełka:
Twoje pudełko na tym etapie powinno wyglądać mniej więcej tak:
5. Możesz pozostawiać pudełko w takiej nieco surowej wersji, ale – zwłaszcza jeżeli chcesz je wykorzystać do zabawy wiele razy – polecam Ci wzmocnienie go poprzez
- obłożenie go grubym papierem, lub
- obklejenie go szeroką taśmą klejącą
Ja wybrałam tą drugą metodę – między innymi dlatego, by w razie pomoczenia pudełka móc je szybko przetrzeć suchą szmatką
Zaczynamy obklejanie:
Dziurki na ręce obkleiłam tak, że najpierw zakryłam je taśmą, a następnie wycięłam w środku mniejsze otworki, ponacinałam taśmę i przełożyłam kawałki taśmy na drugą stronę; w ten sposób zakleiłam ostre brzegi koła:
6. Jeżeli masz cierpliwość i więcej czasu – wyklej też środek pudełka.
7. Z siatki wytnij trójkąty. Przyklej je taśmą do wewnętrznych ścianek pudełka w miejscu gdzie są wycięte kółka na ręce. Będą one smyrać wkładane do pudełka łapki, dodatkowo dodając aury tajemniczości schowanym w pudełku przedmiotom.
Otwory z doklejonymi trójkącikami mają wyglądać tak:
Na koniec, możesz ozdobić swoje pudełko – ja wybrałam uniwersalne zaciekawione oczka:
Oto pudełko – zgadywanka w całej swojej okazałości:
Co włożyć do środka pudełka sensorycznego:
- młodsze dzieci: klocki, kamyczki, roślinki, małe pluszaczki, ludziki (typu lego czy littlest pet shop), autka, owoce
- starsze dzieci i nastolatki: trudniej rozpoznawalne rośliny, bardziej skomplikowane ludziki. A największą popularnością cieszą się różne “obrzydliwe” w dotyku jedzenia – typu skóra z kurczaka czy surowe jajko 😉
Zabawy sensoryczne
Spodobała Ci się nasza propozycja mega sensorycznej zabawy? Zobacz, jak bawić się z dzieckiem w podobnym stylu!:
- Tutaj robimy razem glutka (klik),
- w tym wpisie (klik) – sadzimy własny las w słoiku
- w tym tworzymy śnieżną kulę (klik)
- a tu (klik) zobaczysz kartonowe pudełko w roli teatrzyku cieni :)!
- zaś tu (klik) postukasz nieco młotkiem 🙂
***
SPRAWDŻ WSZYSTKIE MOJE POMYSŁY NA TO, CO MOŻNA ZROBIĆ Z DZIECKIEM Z KARTONU – klik