Jak zrobić piniatę – tanio, ładnie i… samemu

Categories prezenty

Jak zrobić piniatę – tanio, ładnie i… samemu

Jakiś czas temu pokazywałam Wam, jak samemu zrobić piniatę w kształcie jednorożca (link do wpisu piniata – jednorożec znajdziecie w dole tego tekstu). Dziś, na fali rosnącej popularności piniat (i mojego osobistego zachwytu nad ich różnymi kształtami i coraz ładniejszymi wzorami) pokazuję Wam, jak zrobić wyjątkowo tanią (a jednocześnie ładną i kolorową) piniatę tęczę. Jeszcze tańszą niż ta z jednorożcem.

Piniata – co to jest ?

Ach, na wypadek, gdyby ktoś z Was jeszcze nie do końca łapał o co z tymi piniatami chodzi, skąd na nie moda i, tak właściwie, to: co to jest piniata, odsyłam do mojego krótkiego tekstu na ich temat (klik)

Piniata z kartonu

Aby zrobić piniatę, przygotuj:
– karton (może to być używane pudełko; większość z nas ma gdzieś stare kartony po kupowanych sprzętach/ meblach)
– bibułę (dobraną kolorystycznie w zależności od tego, jaki kształt/wzór chcemy stworzyć)
– klej na gorąco, nożyczki
– sznurek lub tasiemkę

 

Piniata diy = czyli gorzej brzmi niż tak naprawdę to wygląda ;).

Naprawdę nie trzeba mieć wyjątkowych zdolności, żeby zrobić prostą piniatę. Ceny tych sklepowych wahają się od 20 do nawet 80 zł. A zrobienie jej samemu – to koszt około 5 zł (za najprostszą piniatę) do 10-15 zł. (za tą bardziej skomplikowaną). Jeżeli tylko masz 2-3 godziny czasu, polecam Ci spróbować zrobić ją samemu i zaoszczędzić w ten sposób pieniążki – to, co zaoszczędzisz, możesz wydać na prezent umieszczony w piniacie 🙂

Zresztą zerknij sama – zrobienie piniaty jest stosunkowo łatwe:

Jak zrobić piniatę?

1. Na kartonie narysuj, a następnie wytnij interesujący Cię kształt

2. odrysuj go na kolejnym kawałku kartonu. Wytnij. Będą to: przód i tył piniaty
3. wytnij boki piniaty, czyli paski (szerokie na około 7-8 cm) wraz z ząbkami, dzięki którym dokleisz boki do przedniej i tylnej ścianki piniaty

4. przyklej je do przodu piniaty, a następnie doczep jej tył

5. z bibuły wytnij szerokie na około 5-6 cm. paski. Ponacinaj je tak, by stworzyły się mniej więcej równej szerokości frędzelki
6. do górnej części przyczep sznurek (najlepiej robiąc dziurki w kartonie i mocno podklejając sznurek od środka)

Ja tym razem zaczęłam obklejanie piniaty od jej boków:

7. Następnie zajęłam się przodem: obkleiłam front piniaty przygotowanymi paskami , zaczynając od dolnej części posuwałam się się ku górze

 

8. na tyle piniaty (lub w bocznej ściance, jak wolisz) wytnij otwór, przez który włożysz prezenty:

Piniata urodzinowa?

No oczywiście!!! – właśnie na urodzinki robimy wszystkie nasze piniaty :). Ok, jestem trochę odklejona na tym punkcie, więc widzę piniaty również w roli ciekawego opakowania zwykłego prezentu, nie tylko urodzinowego. Moja córcia robiła też torebki w stylu piniat (czyli takie niepełne piniaty), a po głowie chodzi mi ostatnio półka – piniata. Tak więc przy odrobinie wyobraźni może się okazać, że Twoja pierwsza piniata na urodziny poprowadzi cię do kolejnych, przeznaczonych do innych „celów”.

 

Co włożyć do piniaty ?

My do naszej dałyśmy drobnostki – więcej prezencików ale małych. Typowo dziewczęce drobiazgi, dopasowane do wieku obdarowanej Dziewczynki 🙂

Najbardziej popularne kształty piniat

Zarówno w internecie, jak i w sklepach, można spotkać wiele wzorów piniat. Zazwyczaj popularne są takie, które kształtem nawiązują do wyświetlanej właśnie w kinach bajki dla dzieci (piniata minionek, piniata Auta, piniata Elza, piniata Spiderman), popularnej w danym roku gry (piniata Minecraft, piniata angry birds), ulubionych zwierzątek (piniata kot, piniata pies, piniata dinozaur ;)), zainteresowaniami dziecka (piniata piłka nożna, piniata koń, piniata baletnica) czy z modnymi w danym sezonie wzorami dizajnerskimi (piniata kaktus – chyba się do niej przymierzę niebawem, piniata lama, piniata jednorożec czy piniata tęcza)

A to już nasza piniata tęcza w całej swojej kolorowej okazałości 🙂 :

 

Piniata – jaka cena?

Ceny piniat w sklepach wahają się od 30 do nawet 90 zł.  Piniata DIY – robiona własnoręcznie – to koszt zaledwie kilku – kilkunastu złotych. Nasza wcześniejsza –  piniata jednorożec , taka bardziej na wypasie i z dużą ilością ozdób 😉 – kosztowała niecałe 10 zł. Ta obecna, tęczowa piniata, wyszła za niecałe 5 zł… Podobnie, za około 5 zł. zrobiłam równie słodką kocią piniatę.

Ile kosztuje piniata samodzielnie robiona:

– karton – darmowo, zawsze wykorzystuję stare pudełka kartonowe lub przekładki ze sklepów (np takie, jakimi są przekładane kubki na paletach w Ikei)

– bibuła – 3 zł. (w przypadku piniaty tęczowej, zużyłam całą żółtą bibułę i po małym kawałku innych kolorów, co dało pewnie razem też 1 całą rolkę)

– klej na gorąco – 2 patyczki kleju na gorąco (ja kupiłam paczkę 35 sztuk za 16 zł) czyli wychodzi po około 50 gr za sztukę; koszt na piniatę: 1,00 zł.

– sznurek – 0,50 zł.

Koszt piniaty w kształcie tęczy – około 4,50 zł. 🙂

Dla wytrwałych, którzy doczytali do końca nasz piniatowy wpis, podaję linki do naszych pozostałych piniat:

piniata jednorożec – klik

piniata kotek – klik

piniata której inspiracją była książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” – klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *