Jak zrobić las w słoiku / DIY idealne dla Dzieci :)

Categories DIY

Jak zrobić las w słoiku? Odpowiadamy, pokazujemy krok po kroku jak stworzyć idealny mini eko-system w szkle. Zobacz i spróbuj sam!!!

***

Tego jeszcze u nas nie było ;). Robiłyśmy już swoje własne eko doniczki na zioła (Zainteresowana? Zerknij tutaj 🙂 – klik ), ale żeby od razu sadzić las … ;). Na to trzeba było … w sumie nie tak wiele. Chyba najbardziej to potrzebne było zebranie się 😉

Razem z Kosmosem – magazynem dla Dziewczynek zrobiłyśmy swój własny, wiosenny LAS W SŁOIKU. Możecie go zobaczyć w 10 numerze magazynu (o tematyce “bogactwo”).

jak zrobic las w słoiku - efekt końcowy

Na zachętę – zarówno do sięgnięcia do magazynu, jak i do samodzielnego zrobienia swojego lasu w słoiku – podpowiadamy, że to fajne, twórcze i w sumie dość proste DIY. Idealny pomysł na spędzenie kreatywnego popołudnia z Mamą, Babcią czy koleżanką :).  A satysfakcja – wierzcie – dużo większa, niż gdybyśmy zaopatrzyli się w gotowy las w słoiku.

To po kolei

Las w słoiku – jak zrobić?

Nie obędzie się bez wizyty w kwiaciarni lub innym sklepie z dodatkami i roślinami. W nim zaopatrzymy się w niezbędne podłoże oraz w roślinki. W ramach oszczędności można użyć słoik znaleziony w domu – nawet taki najzwyklejszy. My miałyśmy w domu dość duży, fajny słój. Koszt słoja kupowanego w kwiaciarni waha się od 40 do ponad 100 zł.

Co potrzebne do zrobienia Lasu w słoiku:

– oczywiście – słój ;). Możesz użyć taki, jaki znajdziesz w domu (np. duży słoik po ogórkach) lub kupić specjalny duży słoik. Dostępne są takie w wersji zamkniętej oraz otwartej. Fajnie prezentują się również naczynia szklane o bardziej ciekawych kształtach – np wiszące kule z otworem z przodu. Wielkość naczynia najlepiej dopasować do roślin, jakie chcemy w środku posadzić.

– ziemia uniwersalna

– keramzyt – czyli specjalne kulki, do wysypania na dno naczynia

– węgiel aktywny – który zapobiega rozwojowi grzybów w bądź co bądź wilgotnym środowisku; można go kupić w aptece

– mech (pamiętaj, mech jest pod ochroną – nie wolno go samemu zbierać, trzeba kupić w kwiaciarni)

– rośliny. W przypadku doboru roślin niezwykle ważne jest, aby wybrać takie roślinki, które lubią podobne środowisko. Unikniemy w ten sposób zbytniego przesuszenia lub zbyt dużego nawodnienia (inną ilość wody potrzebuje kaktusik, a inną bluszcz). W naszym przypadku porady jakie rośliny ze sobą złączyć udzielił nam pan z kwiaciarni.

co potrzeba do lasu w sloiku

LAS W SŁOIKU – co potrzeba by go przygotować

Jak krok po kroku zrobić las w słoiku.

  • Na spód słoja wysypujemy keramzyt (na wysokość ok. 2-3 cm); zapobiega on gniciu korzeni roślin. Na niego rozsypujemy rozdrobniony węgiel aktywny. Kolejna warstwa to ziemia (przy czym ważne, aby przed wsypaniem do słoika dość mocno  ją nawilżyć

las w szkle - zrób to sam

  • Między warstwami ziemi można dodać jakieś warstwy “ozdobne” – piasek lub drobne kamyczki (również do kupienia w kwiaciarni). Wybór kamyczków i ich kolorystyka zależy od Twojej wizji artystycznej 😉 – można zrobić naprawdę ładne, kolorowe warstwy :). W przypadku warstwy ozdobnej – dawałyśmy ją jedynie przy krawędzi słoja, a w jego części środkowej była tylko ziemia.

jak pielęgnować las w słoiku   warstwy ziemi, kamyczków, keramzytu, roślin i mchu

  • Każdą warstwę ugnieć, zwłaszcza przy bokach słoika. Warstwa na samej gorze to oczywiście ziemia – zrób w niej (ręką lub patyczkiem) odpowiedniej wielkości wgłębienia i posadź swoje roślinki (dla wygody sadzenia – bo większość naczyń ma wąskie górne części i trzeba się nieźle nagimnastykować, aby zmieścić przez nie i roślinkę , i rękę –  przed włożeniem pozbaw korzenie roślin z nadmiaru ziemi).
  • Na koniec ozdób swój LAS W SŁOIKU – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Do środka możesz włożyć mech, kamienie, patyczki, muszelki czy inne naturalne dekoracje (pamiętaj jednak, że niektóre z nich – np drewienka – mogą dość szybko spleśnieć); my ozdobiłyśmy nasz ogród w szkle również na zewnątrz – zwykłym jutowym sznurkiem oraz pasującą do niego karteczką w eko stylu.

kreatywne zabawy dla dzieci

Słoik można trzymać otwarty lub zamknięty. W tym pierwszym przypadku należy go podlewać, a drugim – wystarczy jednorazowe podlanie i zwilżenie roślin, gdyż po zamknięciu słoja wytwarza się własny mikrosystem i wilgoć sama “krąży” po słoiku.

To co – namówieni do zrobienia swojego własnego mini lasu w słoiku??? :):):)

Zerknij na nasze pozostałe “ogrodowe” przedsięwzięcia :)! Robiłyśmy razem z Córcią:

  • przyjęcie w ogrodzie, podczas którego królowały kaktusy: klik
  • budkę – karmnik dla ptaków: klik
  • piłkarskie przyjęcie w ogrodzie: klik
  • eko – doniczki zrób to sam: klik
  • podpisywanie ziół malowanymi kolorowymi kamieniami 🙂 : klik

A jeżeli lubisz przyrodę, to może chcesz zrobić swój własny HOTEL DLA OWADÓW? Jeżeli tak, zobacz na ten wpis (klik).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *