Zwyczaje wielkanocne – nasze domowe, rodzinne

Categories Wielkanoc

W każdym domu są pewne zwyczaje, domowe nawyki czy tradycje. I ja dzisiaj chcę Wam pokazać nasze rodzinne, coroczne zwyczaje wielkanocne. Tym razem mam na myśli zwyczaje “świeckie”, niekoniecznie związane z duchowym przeżywaniem tego czasu, bardziej związane z danym okresem roku, częściowo Świętami, częściowo wiosną, a częściowo okazją do fajniejszego celebrowania okołoświątecznego czasu.

Zwyczaje wielkanocne w naszym domu

Te zwyczaje to nasze rodzinne tradycje. Część z nich podpatrzonych zostało u innych, na kilka wpadłam sama. Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje kolejne Mamy do stworzenia zestawu własnych, rodzinnych tradycji świątecznych :).

To po kolei:

 1. Zawsze pieczemy i dekorujemy mazurki. Ta tradycja jest ogólnopolska, ale u nas zawsze mazurki dekorują dzieci. Ozdabiają je swoimi pomysłami, ale ogólnie – zazwyczaj mamy pisankę i baranka, ulubione motywy obydwojga moich dzieci :).
 2. Każdego roku szykuję prezenty od króliczka. Staram się, by były one ładnie zapakowane. Nie zawsze udawało się z tym zdążyć ;), ale zazwyczaj dbam, by prezenty były fajnie zapakowane.
 3. W Niedzielę Wielkanocną, przed południem dzieci rozkładają w ogrodzie w kilku miejscach liście sałaty i kawałki marchewek. Zapewne domyślacie się, dla kogo ;). Po świątecznym obiedzie biegną do ogrodu i w miejscach, zie zostawiły jedzonko dla króliczka, znajdują prezenty. Zazwyczaj drobiazgi, a w jednym z miejsc, gdzie jedzenia było wyjątkowo dużo, odnajdują większą niespodziankę.
 4. Gdy dzieci były małe, szykowałam im wielkanocne zabawy w ogrodzie. Były zawody, zabawy i zagadki. I było oczywiście dużo frajdy :)!
 5. Każdego roku robimy sobie pamiątkowe zdjęcie z wielkanocnym koszyczkiem. Dodatkowo, jeżeli mamy taką możliwość, i humory dopisują, robię też jakąś ładną świąteczną mini-sesję foto.
 6. Bywa, że przygotowujemy jakieś specjalne przekąski, np słodkie łyżki, cieszące się u nas dużą popularnością 🙂
 7. Sadzimy też rzeżuchę – jak nie zapomnimy ;). Czasem normalnie, na tackach, a czasem w takich wymyślnych pojemniczkach ze skorupek jajek, jak na zdjęciu poniżej 🙂
 8. Dekorujemy świątecznie dom. Może nie cały, jak to ma miejsce w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, ale staram się, by jakiś kąt w mieszkaniu był ładnie udekorowany
 9. Niektóre dekoracje robimy ręcznie – jak np. malowane obrazki, drewniane zawieszki na wielkanocne drzewko czy króliczka z gałązek
 10. Każdego roku nieco inaczej ozdabiamy nasz wielkanocny stół.
 11. Przygotowujemy również słodki stół ze smakołykami – zwłaszcza, że w niektóre lata urodziny Córci wypadają w tygodniu wielkanocnym. Zachęcam Was do zrobienia dzieciom niespodzianki w postacie króliczkowego słodkiego stołu!

Trochę zdjęć z naszych wielkanocnych atrakcji:

MAZURKI WIELKANOCNE:

Zwyczaje wielkanocne
mazurek
mazurek wielkanocny
zwyczaje wielkanocne w polsce

Słodkie łyżki w wiosennej odsłonie 🙂


Nasze coroczne prezenty od króliczka:

pakowanie prezentów pomysły
pakowanie prezentów pomysły
prezent na wielkanoc
zwyczaje wielkanocne

Sadzimy rzeżuchę:

sadzenie rzeżuchy
rzeżucha na wielkanoc

Pamiątkowe wiosenne zdjęcia:


Słodki stół z króliczkowymi dekoracjami

Wielkanoc w naszym domu:

Jeżeli jesteś zainteresowana dokładnym opisem naszych wielkanocnych zwyczajów – poczytaj (i pooglądaj) więcej w tych wpisach:

 • sadzimy rzeżuchę – klik
 • dekoracje wielkanocne w domu – klik
 • pamiątkowa sesja foto – wiosenno/wielkanocna – klik
 • pakujemy wielkanocne prezenty – tutaj, tutaj oraz w tym wpisie
 • dekorowanie mazurków – mega słodki wpis 😉 – klik, klik, klik
 • personalizowane dekoracje na Urodziny lub Wielkanocny słodki bufet – klik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *