Kalendarz adwentowy zadania – te mega łatwe!

Categories Boże Narodzenie

Kalendarz adwentowy ZADANIA czy PREZENCIKI

Spróbuję dziś rozwiać dylematy, co jest lepsze gdy szykujesz kalendarz adwentowy ZADANIA czy PREZENTY. I po rozwianiu watpliwosci podam Wam listę zawierającą proste zadania do kalendarza adentowego 🙂

kalendarz adwentowy zadania

Dla większości Mam, zwłaszcza młodszych dzieci, idealną wersją KALENDARZA ADWENTOWEGO jest ta z zadaniami, a nie z prezentami. W końcu w całej idei kalendarza chodzi właśnie o to, by poczuć atmosferę Adwentu, by jak najmocniej celebrować ten dobry czas w roku. A prezenty tego nie dają. Radość, satysfakcję i najlepsze wspomnienia zapewnią wspólne przeżycia i spędzone razem chwile.

Dodatkowo w grudniu dzieci i tak dostają zazwyczaj bardzo dużo prezentów… Można więc nie dawać ich w ogóle do kalendarza, LUB dawać dosłownie drobnostki – typu gumeczka do włosów czy mini autko ( i to co któryś dzień!). Fajnym wyjściem jest zostawienie sobie kilku drobiazgów na wypadek, gdybyśmy my nie miały – czasu, siły – lub dziecko – ochoty, nastroju – na wykonanie zadania (zwłaszcza jak się pokusimy o dodanie do kalendarza kilku trudniejszych atrakcji). Wówczas, w taki dzień, wyciągamy z kalendarza zadanie a podkładamy drobny prezencik i wszystko jest ok.

Zadania czy prezenty do kalendarza adwentowego…

Hmmm. I tu małe “wytłumaczenie” 😉 – bo o tej powściągliwości w prezentach piszę ja, której ostatnie kalendarze adwentowe dla dzieci to niemal same prezenciki. Już piszę czemu jedno robię, a zwolennikiem czego innego jestem ;). Nie mam rozdwojenia jaźni, piszę te słowa całkowicie świadomie ;). Moje dzieci są już duże, to nastolatki, które na dodatek tak dużo ze mną zawsze robiły różnych DIY – zrób to sam, nie tylko przy okazji Świąt, że zwyczajnie … pewnego pięknego dnia nastał przesyt, dość, szlaban, matka nawet nie ma prawa wejść do pokoju z nożyczkami, klejem i papierem w ręce… Zostało więc albo całkowite zrezygnowanie z KA, albo pozostanie przy prezentach. Więc na chwilę obecną mamy wersję prezenty, a ciasteczka, dekoracje, świąteczne filmy czy spanie pod choinką robimy i tak – czasem w formie “zadań” dorzucanych do KA, czasem spontanicznie bez planu.

Ale jak piszę – mam w domu nastolatki. A zadań do kalendarza adwentowego szukają zazwyczaj mamy małych dzieci. Zebrałam tutaj więc listę tych zadań, które u nas się najlepiej sprawdziły, oraz takich, z jakimi spotkałam się w ciągu minionych lat i myślę, że są mega fajne (nawet jeżeli sami ich nie wypróbowaliśmy)

Wracając do tematu zadań do kalendarza – ich ilości i stopnia trudności.

Już ustaliliśmy, że zadania są super, prezenciki mniej 😉 Jest jednak jednocześnie ogromne ryzyko (wiem coś o tym, sama to przerobiłam ;), że gdy w naszym kalendarzu znajdzie się za dużo zadań, a już na pewno gdy znajdzie się w nim za dużo trudnych i czasochłonnych zadań – zwyczajnie nie damy rady, będziemy sflustrowani, dzieci przemęczone a my wjedziemy w Boże Narodzenie skwaszone i zniechęcone do tego typu przedświątecznych przygotowań za rok.

Co więc zrobić, by poszło nam to gładko i naprawdę miło. Nie przesadzić! Skupić się na wpisaniu do kalendarza naprawdę łatwych zadań, a tych bardziej czasochłonhych nie planować w ogóle, albo tylko od wielkiego Święta. Na te trudniejsze zadania można przeznaczyć każdą niedzielę Adwentu, sobotę – kiedy nie idziemy do pracy, lub inny spontanicznie wybrany dzień w czasie którego mamy stosunkowo mało obowiązków (tak wiem, wiem, w życiu wielu mam nie ma takich dni 😉 ).

No dobra, do brzegu. Poniżej lista łatwych zadań do kalendarza adwentowego. Umieszczam swoje, ale jeżeli przyjdą Wam do głowy inne równie łatwe, dopisujcie je w komentarzach pod postem! Chętnie dopiszę je do tej listy :).

Bardzo łatwe zadania do kalendarza adwentowego

 1. Napisz i wyślij list do Świętego Mikołaja
 2. Przygotuj się na przyjście Mikołaja (posprzątaj pokoik, zostaw mu ciastko i mleko koło łóżka. Nie zapomnij o marchewce dla renifera! ;))
 3. W każdą niedzielę Adwentu zawieś w oknie jedną gwiazdę (by było naprawdę łatwo – gwiazda może być kupiona; my mamy duże piękne gwiazdy lampy z Ikei – kupione kilka lat temu na wyprzedaży za kilka złotych)
 4. Zrób dobry uczynek
 5. Pojedź z rodzicami po choinkę
 6. Zrób prosty świąteczny łańcuch – z pasków papieru lub makaronu nawleczonego na sznurek
 7. Obejrzyj świąteczną bajkę lub film
 8. Wybierzcie się na rodzinny spacer w śniegu
 9. Pomóż rodzicom w nakryciu wigilijnego stołu
 10. Posłuchaj kolęd lub świątecznych piosenek
 11. Wymień jak najwięcej wigilijnych potraw
 12. Przeczytaj i historię o Trzech Królach
 13. Poproś Mamę lub Tatę o przeczytanie wieczorem przed snem książki o świątecznej tematyce
 14. Zrób sobie z rodzicami zdjęcie pod choinką
 15. Jeżeli rodzice wysyłają kartki świąteczne, idź z nimi na pocztę i pomóż w naklejaniu znaczków oraz w wysłaniu ich
 16. Pobaw się z rodzeństwem
 17. Narysuj świąteczny rysunek
 18. Pokoloruj świąteczną kolorowankę (rodzic musi ją wcześniej wydrukować)
 19. Powiedz trzem osobom coś miłego
 20. Zrób świąteczną herbatkę. Nie zapomnij do niej dodać imbiru!
 21. Wypij wieczorkiem pyszne świąteczne kakao.
 22. Weź wieczorem świąteczną kąpiel – taką z pianą, ręcznikiem w zimowe motywy (jeżeli posiadasz) i zimowymi piosenkami w tle
 23. W czasie spaceru wysyp okruszki lub ziarenka dla ptaszków
 24. Idź na sanki
 25. Ulep bałwana
 26. Spróbuj dziś sam posprzątać swoje zabawki
 27. Daj buziaka mamie i tacie
 28. Jeżeli macie w domu jemiołę, powieś ją nad wejściem do pokoju. Jeżeli jej nie macie – narysuj swoją na kartce i powieś kartkę w widocznym miejscu
 29. w czasie spaceru zrób na śniegu aniołka
 30. Wypatruj pierwszej gwiazdki (to zadanie na 24.12)

Dobra, to te łatwe zadania. Jeżeli jesteście zainteresowani tymi nieco trudniejszymi, zebrałam je w osobnym wpisie (tutaj)

Kalendarz adwentowy zadania

A tu gdyby ktoś z Was wolał graficzny zapis tych zadań – z możliwością wydrukowania ich jako ściągi :):

proste zadania do kalendarza adwentowego

Drukuj – strona pierwsza, strona druga.

Zobacz nasze pozostałe wpisy o kalendarzach adwentowych:

 • uniwersalna lista zadań do kalendarza adwentowego – tutaj
 • trudniejsze zadania adwentowe – zobacz tu
 • biało – czarny kalendarz adwentowy – w tym wpisie
 • nasz najładniejszy kalendarz adwentowy – tutaj
 • kalendarz adwentowy – choinka na ścianie – o tu
 • kalendarz adwentowy w kształcie domku – na tej stronie
 • papierowy kalendarz adwentowy – klik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *