Kalendarz adwentowy ZADANIA czy PREZENCIKI
Spróbuję dziś rozwiać dylematy, co jest lepsze gdy szykujesz kalendarz adwentowy ZADANIA czy PREZENTY. I po rozwianiu watpliwosci podam Wam listę zawierającą proste zadania do kalendarza adentowego 🙂
Dla większości Mam, zwłaszcza młodszych dzieci, idealną wersją KALENDARZA ADWENTOWEGO jest ta z zadaniami, a nie z prezentami. W końcu w całej idei kalendarza chodzi właśnie o to, by poczuć atmosferę Adwentu, by jak najmocniej celebrować ten dobry czas w roku. A prezenty tego nie dają. Radość, satysfakcję i najlepsze wspomnienia zapewnią wspólne przeżycia i spędzone razem chwile.
Dodatkowo w grudniu dzieci i tak dostają zazwyczaj bardzo dużo prezentów… Można więc nie dawać ich w ogóle do kalendarza, LUB dawać dosłownie drobnostki – typu gumeczka do włosów czy mini autko ( i to co któryś dzień!). Fajnym wyjściem jest zostawienie sobie kilku drobiazgów na wypadek, gdybyśmy my nie miały – czasu, siły – lub dziecko – ochoty, nastroju – na wykonanie zadania (zwłaszcza jak się pokusimy o dodanie do kalendarza kilku trudniejszych atrakcji). Wówczas, w taki dzień, wyciągamy z kalendarza zadanie a podkładamy drobny prezencik i wszystko jest ok.
Zadania czy prezenty do kalendarza adwentowego…
Hmmm. I tu małe “wytłumaczenie” 😉 – bo o tej powściągliwości w prezentach piszę ja, której ostatnie kalendarze adwentowe dla dzieci to niemal same prezenciki. Już piszę czemu jedno robię, a zwolennikiem czego innego jestem ;). Nie mam rozdwojenia jaźni, piszę te słowa całkowicie świadomie ;). Moje dzieci są już duże, to nastolatki, które na dodatek tak dużo ze mną zawsze robiły różnych DIY – zrób to sam, nie tylko przy okazji Świąt, że zwyczajnie … pewnego pięknego dnia nastał przesyt, dość, szlaban, matka nawet nie ma prawa wejść do pokoju z nożyczkami, klejem i papierem w ręce… Zostało więc albo całkowite zrezygnowanie z KA, albo pozostanie przy prezentach. Więc na chwilę obecną mamy wersję prezenty, a ciasteczka, dekoracje, świąteczne filmy czy spanie pod choinką robimy i tak – czasem w formie “zadań” dorzucanych do KA, czasem spontanicznie bez planu.
Ale jak piszę – mam w domu nastolatki. A zadań do kalendarza adwentowego szukają zazwyczaj mamy małych dzieci. Zebrałam tutaj więc listę tych zadań, które u nas się najlepiej sprawdziły, oraz takich, z jakimi spotkałam się w ciągu minionych lat i myślę, że są mega fajne (nawet jeżeli sami ich nie wypróbowaliśmy)
Wracając do tematu zadań do kalendarza – ich ilości i stopnia trudności.
Już ustaliliśmy, że zadania są super, prezenciki mniej 😉 Jest jednak jednocześnie ogromne ryzyko (wiem coś o tym, sama to przerobiłam ;), że gdy w naszym kalendarzu znajdzie się za dużo zadań, a już na pewno gdy znajdzie się w nim za dużo trudnych i czasochłonnych zadań – zwyczajnie nie damy rady, będziemy sflustrowani, dzieci przemęczone a my wjedziemy w Boże Narodzenie skwaszone i zniechęcone do tego typu przedświątecznych przygotowań za rok.
Co więc zrobić, by poszło nam to gładko i naprawdę miło. Nie przesadzić! Skupić się na wpisaniu do kalendarza naprawdę łatwych zadań, a tych bardziej czasochłonhych nie planować w ogóle, albo tylko od wielkiego Święta. Na te trudniejsze zadania można przeznaczyć każdą niedzielę Adwentu, sobotę – kiedy nie idziemy do pracy, lub inny spontanicznie wybrany dzień w czasie którego mamy stosunkowo mało obowiązków (tak wiem, wiem, w życiu wielu mam nie ma takich dni 😉 ).
No dobra, do brzegu. Poniżej lista łatwych zadań do kalendarza adwentowego. Umieszczam swoje, ale jeżeli przyjdą Wam do głowy inne równie łatwe, dopisujcie je w komentarzach pod postem! Chętnie dopiszę je do tej listy :).
Bardzo łatwe zadania do kalendarza adwentowego
- Napisz i wyślij list do Świętego Mikołaja
- Przygotuj się na przyjście Mikołaja (posprzątaj pokoik, zostaw mu ciastko i mleko koło łóżka. Nie zapomnij o marchewce dla renifera! ;))
- W każdą niedzielę Adwentu zawieś w oknie jedną gwiazdę (by było naprawdę łatwo – gwiazda może być kupiona; my mamy duże piękne gwiazdy lampy z Ikei – kupione kilka lat temu na wyprzedaży za kilka złotych)
- Zrób dobry uczynek
- Pojedź z rodzicami po choinkę
- Zrób prosty świąteczny łańcuch – z pasków papieru lub makaronu nawleczonego na sznurek
- Obejrzyj świąteczną bajkę lub film
- Wybierzcie się na rodzinny spacer w śniegu
- Pomóż rodzicom w nakryciu wigilijnego stołu
- Posłuchaj kolęd lub świątecznych piosenek
- Wymień jak najwięcej wigilijnych potraw
- Przeczytaj i historię o Trzech Królach
- Poproś Mamę lub Tatę o przeczytanie wieczorem przed snem książki o świątecznej tematyce
- Zrób sobie z rodzicami zdjęcie pod choinką
- Jeżeli rodzice wysyłają kartki świąteczne, idź z nimi na pocztę i pomóż w naklejaniu znaczków oraz w wysłaniu ich
- Pobaw się z rodzeństwem
- Narysuj świąteczny rysunek
- Pokoloruj świąteczną kolorowankę (rodzic musi ją wcześniej wydrukować)
- Powiedz trzem osobom coś miłego
- Zrób świąteczną herbatkę. Nie zapomnij do niej dodać imbiru!
- Wypij wieczorkiem pyszne świąteczne kakao.
- Weź wieczorem świąteczną kąpiel – taką z pianą, ręcznikiem w zimowe motywy (jeżeli posiadasz) i zimowymi piosenkami w tle
- W czasie spaceru wysyp okruszki lub ziarenka dla ptaszków
- Idź na sanki
- Ulep bałwana
- Spróbuj dziś sam posprzątać swoje zabawki
- Daj buziaka mamie i tacie
- Jeżeli macie w domu jemiołę, powieś ją nad wejściem do pokoju. Jeżeli jej nie macie – narysuj swoją na kartce i powieś kartkę w widocznym miejscu
- w czasie spaceru zrób na śniegu aniołka
- Wypatruj pierwszej gwiazdki (to zadanie na 24.12)
Dobra, to te łatwe zadania. Jeżeli jesteście zainteresowani tymi nieco trudniejszymi, zebrałam je w osobnym wpisie (tutaj)
Kalendarz adwentowy zadania
A tu gdyby ktoś z Was wolał graficzny zapis tych zadań – z możliwością wydrukowania ich jako ściągi :):
Drukuj – strona pierwsza, strona druga.
Zobacz nasze pozostałe wpisy o kalendarzach adwentowych:
- uniwersalna lista zadań do kalendarza adwentowego – tutaj
- trudniejsze zadania adwentowe – zobacz tu
- biało – czarny kalendarz adwentowy – w tym wpisie
- nasz najładniejszy kalendarz adwentowy – tutaj
- kalendarz adwentowy – choinka na ścianie – o tu
- kalendarz adwentowy w kształcie domku – na tej stronie
- papierowy kalendarz adwentowy – klik