Zrób to sam – skrytka w książce; na mniejsze i większe dziecięce skarby

Categories DIY

Książka. Skrytka. Dziecięcy świat.

Po co dzieciom skrytka w książce? Cóż … Mają One swoje małe tajemnice. Mają kamyki zebrane nie wiadomo gdzie i kiedy. Złamaną muszelkę, karty ze słodziakami czy rysunek kotka przypominającego dzieła kubistów… Liścik od przyjaciółki, podwozie starego plastikowego autka, które mama chciała wyrzucić ale oni je ocalili. Kiedyś sami je wyrzucą, teraz chowają jak największe skarby.

Skarby każdego dziecka są inne. Czemu by skrytka, w której je przechowują, nie mogła być również wyjątkowa i oryginalna?

skrytka w książce jak zrobić

Zabawy dla dzieci w domu

Pewnie nie raz, nie dwa zastanawiałaś się co zrobić z dzieckiem w wolnym czasie (te mityczne już, długie, jesienne wieczory ;)). Pomysł ze skrytką jest o tyle fajny, że można go wykonać bez dodatkowych zakupów i większego przygotowywania się. Większość z nas ma w domu książki. Jest duża szansa że któraś z książek jest stara – i nie żal będzie ją zniszczyć.
To zabawa dla dzieci, ale z całą pewnością – zwłaszcza w przypadku młodszych dzieciaków – będzie  wymagała również Twojego zaangażowania.

“Kosmos dla dziewczynek” i nasza skrytka w książce jako jeden z wpisów w gazecie

Razem z dwumiesięcznikiem “Kosmosem – magazynem dla dziewczynek” przygotowałyśmy właśnie taki projekt “zrób to sam” dla dzieci. Skrytka w książce wkroczy do dziecięcego pokoju i ma się tam całkiem dobrze … ukryć ;)! Najlepiej żeby książka była stara, ale jednocześnie nie rzucała się jakoś szczególnie w oczy w dziecięcym pokoju. Gdyby się bardzo wyróżniała, nie byłaby dobrą skrytką 😉

Jak samemu zrobić skrytkę w książce?

W naszym “kosmicznym” tutorialu (możecie go zobaczyć w 12 numerze Magazynu / Mój pokój – klik) poznacie najprostszą wersję zrobienia książkowej skrytki. Takiej, z której zrobieniem dziecko powinno dać sobie radę. Poniżej kilka zdjęć:

pomysł na kreatywne zabawy dla dzieci z użyciem starej książki

jak samemu zrobić skrytkę w książce na dziecięce skarby i drobiazgi

A tu zostawiam Wam inną, bardziej rozbudowaną instrukcję, jak zrobić skrytkę w książce.

Przygotuj: książkę, najlepiej w twardej oprawie (oczywiście taką, która na pewno już nikomu się nigdy nie przyda; innej szkoda niszczyć), ostry nożyk, klej do papieru, miseczkę do rozrobienia kleju z wodą, pędzel, ołówek, tasiemkę lub 2 kawałki magnesu

  1. Rozrób klej z wodą w proporcjach 1:1
  2. sklej klejem okładkę książki ostatnią stroną; następnie odchyl przednią okładkę, ściśnij wszystkie kartki i posmaruj klejem cały bok książki z wszystkich 3 stron
  3. Aby okładka nie zlepiła się z pierwszymi stronami (i dało się otworzyć skrytkę) – podłuż kartonik lub jakieś patyczki między okładkę a pierwszą stronę książki
  4. połóż coś ciężkiego na książce i zostaw na kilka godzin, tak by klej miał czas związać wszystkie strony
  5. Otwórz książkę na pierwszej stronie. Wytnij skrytkę: za pomocą szablonu (może to być np. tekturowy prostokąt) wytnij środek książki, zostawiając z boków około 2-3 cm. marginesu. Przy wycinaniu trzymaj nóż w pionie, tak aby otwór nie zwężał się wraz z wycinaniem kolejnych warstw (stron))
  6. Gdy Twój otwór / skrytka sięga już niemal do ostatniej strony, nałóż pędzlem klej – po wewnętrznej i górnej części wyciętych stron, podobnie jak wcześniej robiłaś to z zewnętrzną częścią książki. Pozostaw do wyschnięcia.
  7. Jeżeli jest taka potrzeba, powtórz smarowanie klejem zewnętrznych i wewnętrznych ścianek skrytki
  8. Aby skrytka się nie otwierała, możesz umieścić w boku książki 2 kawałki tasiemki, które związane na kokardkę zabezpieczą skarby przed wypadaniem. Możesz również przykleić 2 kawałki płaskiego magnesu.
  9. Gotowe!

ozdoby do pokoju dziecięcego do samodzielnego zrobienia ze starej książki

pudełko na skarby do dziecięcego pokoju

Co zrobić ze starą książką - pomysł na zabawę dla dziecka

Skrytka w książce = ciekawy prezent diy 🙂

Skrytka w książce, zrobiona samodzielnie, to również fajny pomysł na prezent dla przyjaciółki diy. Taki od serca i mega oryginalny, ciekawy prezent dla koleżanki :).

skrytka w książce pomiędzy innymi książkami dla dzieciskrytka w książce
Nasza skrytka w książce ukryta między innymi dziecięcymi tytułami 🙂
książki dla dzieci poukładane na biurku dziecka
Zgadlibyście, która z tych książek chowa w sobie skrytkę na dziecięce skarby?

***

Inne prezenty diy z mojej strony, które mogą być dla Ciebie inspiracją 🙂 :

***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *