Pieczątki z ziemniaka – z serii zabawy dla dzieci

Categories DIY

Pieczątki z ziemniaka

Jednym z naszych wakacyjnych wyzwań było stworzenie swojego własnego indiańskiego tipi. A żeby było ono nie tylko funkcjonalne, ale i ładne, postanowiłyśmy go nieco ozdobić. Ponieważ zazwyczaj staram się Wam pokazać, że można zrobić naprawdę ładne rzeczy przy niewielkim nakładzie środków i i równie minimalnym poziomie umiejętności 😉 – dziś przedstawiam Wam najprostszą chyba technikę ozdobienia materiałów (i papierów również!), czyli – dekorowanie za pomocą pieczątki z ziemniaka!

pieczątki z ziemniaka

Pieczątki dla dzieci

Technika odbijania prostych wzorów przy pomocy ziemniaczanych stempelków jest niezwykle prosta. Starsze dziecko da radę samemu przygotować takie stempelki. Młodsze dzieci mogą skorzystać z przygotowanych przez Mamę pieczątek i całą swoją energię poświęcić na dobijanie wzorków – na materiale lub papierze.

pieczatka z ziemniaka

Do zrobienia pieczątek potrzebne będą:

 • ziemniaki – w wielkości dostosowanej mniej więcej do wielkości wzoru jaki chcecie odbijać. W przypadku małych dzieci – zwróćcie uwagę, by ziemniak był takiej wielkości, by umiało go utrzymać w rączce
 • nożyk
 • pędzelek i farby
jak zrobić pieczątki z ziemniaka
jak zrobić pieczatki z ziemniaka

Jak zrobić pieczątki z ziemniaka:

 1. Ziemniak przekrój na pół.
 2. Proste wzory – takie jak kwadraty czy trójkąty – możesz od razu wyciąć nożykiem. Lekko zaznacz sobie kształt na wewnętrznej stronie przeciętego ziemniaka. Następnie natnij krawędzie odcinając boczne ścianki, tak by powyżej krawędzi pozostał ten kształt, jaki chcesz odbijać na materiale.
 3. Trudniejsze kształty możesz wcześniej narysować sobie na kartce, wyciąć je a następnie odrysować krawędzią nożyka na powierzchni ziemniaka.
 4. Osusz ziemniak papierowym ręcznikiem.
 5. Wystającą część ziemniaka, będącą Twoim wybranym kształtem pieczątki, pomaluj farbą lub zanurz w farbie (choć ja, by uniknąć nadmiaru farby, wolę używać do tego właśnie pędzelka).
 6. Odbij pieczątkę na materiale lub papierze.
stemplelki dla dzieci
jak zrobić pieczatki z ziemniaka

Farbę można nanosić na nasz wycięty kształt:

 • za pomocą pędzelka
 • maczając wystający kształt w farbie
 • lub … palcami, co jest szczególnie lubiane przez małe dzieci (i fajnie ćwiczy ich małą motorykę :))
jak zrobić pieczątki z ziemniaka
pieczatki z ziemniaków
pieczatka z ziemniaka
jak zrobić pieczątki z ziemniaka

PRAKTYCZNE TIPY:

 • Przed postawieniem pieczątki na papierze lub materiale, najpierw wykonaj próbę na niepotrzebnym kawałku papieru. Pod ręką zawsze warto mieć kawałek czystego ręcznika papierowego, by w razie potrzeby usunąć nadmiar farby.
 • Jeżeli odbijasz wzorki na cienkim materiale lub cienkim papierze – podłuż coś pod niego, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że pieczątka przebije na drugą stronę.
 • W przypadku tipi – próbowałyśmy ozdobić naszymi kształtami materiał na rozłożonym i zbudowanym już tipi, podkładając pod materiał coś twardego. Było to jednak na tyle niewygodne, że położenie materiału na stole okazało się jedynym dobrym rozwiązaniem 🙂
jak zrobić pieczątkę z ziemniaka
farby do tkanin

Jakie farby do stempli ziemniaczanych?

Jak widzicie użyłam farb akrylowych. Plakatowe oczywiście też fajnie się sprawdzą, zwłaszcza gdy będziecie je odbijać na papierze lub kartonie. Ja użyłam farby akrylowe, które ładnie pokrywają materiał i mają fajne intensywne kolory, na czym mi zależało :).

farba do materiału

A gdy chcesz stworzyć stempel / pieczątkę o bardziej zróżnicowanych kształtach … :

UŻYJ metalowych WYKRAWACZEK / foremek DO CIASTECZEK!!!

Wciśnij wybraną wykrawaczkę w sam środek przeciętego na pół ziemniaka, tak głęboko jak głęboki ma być wzór pieczątki. Następnie nożem odetnij  miąższ ziemniaka otaczający foremkę. Usuń odcięte kawałki ziemniaka i wyciągnij foremkę. WAŻNE: jeśli czynność tę wykonują dzieci, konieczny jest nadzór osoby dorosłej.

pieczatka z ziemniaka
jak zrobić pieczątki z ziemniaka
pieczątka dla dzieci

Jeżeli jesteś ciekawa, jak prezentuje się nasze tipi – zapraszam do wpisu tutaj (klik), a po więcej prostych zabaw dla dzieci, do poniższych wpisów:

 • pudełko zgadywanka – klik
 • malowanie kamieni – klik
 • glutek z pianki do golenia – klik oraz przezroczysty glutek – klik
 • las w słoiku – diy dla dzieci – klik
 • łapacz snów – klik
 • masa porcelanowa – klik
 • teatr cieni – klik

ZOBACZ TEŻ NA MOJE POMYSŁY NA TO, CO MOŻNA ZROBIĆ Z DZIECKIEM Z KARTONU – klik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *