Jak zrobić las w słoiku / DIY idealne dla Dzieci :)

Categories DIY

Jak zrobić las w słoiku? Odpowiadamy, pokazujemy krok po kroku jak stworzyć idealny mini eko-system w szkle. Zobacz i spróbuj sam!!!

***

Tego jeszcze u nas nie było ;). Robiłyśmy już swoje własne eko doniczki na zioła (Zainteresowana? Zerknij tutaj 🙂 – klik ), ale żeby od razu sadzić las … ;). Na to trzeba było … w sumie nie tak wiele. Chyba najbardziej to potrzebne było zebranie się 😉

Razem z Kosmosem – magazynem dla Dziewczynek zrobiłyśmy swój własny, wiosenny LAS W SŁOIKU. Możecie go zobaczyć w 10 numerze magazynu (o tematyce „bogactwo”).

jak zrobic las w słoiku - efekt końcowy

Na zachętę – zarówno do sięgnięcia do magazynu, jak i do samodzielnego zrobienia swojego lasu w słoiku – podpowiadamy, że to fajne, twórcze i w sumie dość proste DIY. Idealny pomysł na spędzenie kreatywnego popołudnia z Mamą, Babcią czy koleżanką :).  A satysfakcja – wierzcie – dużo większa, niż gdybyśmy zaopatrzyli się w gotowy las w słoiku.

To po kolei

Las w słoiku – jak zrobić?

Nie obędzie się bez wizyty w kwiaciarni lub innym sklepie z dodatkami i roślinami. W nim zaopatrzymy się w niezbędne podłoże oraz w roślinki. W ramach oszczędności można użyć słoik znaleziony w domu – nawet taki najzwyklejszy. My miałyśmy w domu dość duży, fajny słój. Koszt słoja kupowanego w kwiaciarni waha się od 40 do ponad 100 zł.

Co potrzebne do zrobienia Lasu w słoiku:

– oczywiście – słój ;). Możesz użyć taki, jaki znajdziesz w domu (np. duży słoik po ogórkach) lub kupić specjalny duży słoik. Dostępne są takie w wersji zamkniętej oraz otwartej. Fajnie prezentują się również naczynia szklane o bardziej ciekawych kształtach – np wiszące kule z otworem z przodu. Wielkość naczynia najlepiej dopasować do roślin, jakie chcemy w środku posadzić.

– ziemia uniwersalna

– keramzyt – czyli specjalne kulki, do wysypania na dno naczynia

– węgiel aktywny – który zapobiega rozwojowi grzybów w bądź co bądź wilgotnym środowisku; można go kupić w aptece

– mech (pamiętaj, mech jest pod ochroną – nie wolno go samemu zbierać, trzeba kupić w kwiaciarni)

– rośliny. W przypadku doboru roślin niezwykle ważne jest, aby wybrać takie roślinki, które lubią podobne środowisko. Unikniemy w ten sposób zbytniego przesuszenia lub zbyt dużego nawodnienia (inną ilość wody potrzebuje kaktusik, a inną bluszcz). W naszym przypadku porady jakie rośliny ze sobą złączyć udzielił nam pan z kwiaciarni.

co potrzeba do lasu w sloiku

LAS W SŁOIKU – co potrzeba by go przygotować

Jak krok po kroku zrobić las w słoiku.

  • Na spód słoja wysypujemy keramzyt (na wysokość ok. 2-3 cm); zapobiega on gniciu korzeni roślin. Na niego rozsypujemy rozdrobniony węgiel aktywny. Kolejna warstwa to ziemia (przy czym ważne, aby przed wsypaniem do słoika dość mocno  ją nawilżyć

las w szkle - zrób to sam

  • Między warstwami ziemi można dodać jakieś warstwy „ozdobne” – piasek lub drobne kamyczki (również do kupienia w kwiaciarni). Wybór kamyczków i ich kolorystyka zależy od Twojej wizji artystycznej 😉 – można zrobić naprawdę ładne, kolorowe warstwy :). W przypadku warstwy ozdobnej – dawałyśmy ją jedynie przy krawędzi słoja, a w jego części środkowej była tylko ziemia.

jak pielęgnować las w słoiku   warstwy ziemi, kamyczków, keramzytu, roślin i mchu

  • Każdą warstwę ugnieć, zwłaszcza przy bokach słoika. Warstwa na samej gorze to oczywiście ziemia – zrób w niej (ręką lub patyczkiem) odpowiedniej wielkości wgłębienia i posadź swoje roślinki (dla wygody sadzenia – bo większość naczyń ma wąskie górne części i trzeba się nieźle nagimnastykować, aby zmieścić przez nie i roślinkę , i rękę –  przed włożeniem pozbaw korzenie roślin z nadmiaru ziemi).
  • Na koniec ozdób swój LAS W SŁOIKU – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Do środka możesz włożyć mech, kamienie, patyczki, muszelki czy inne naturalne dekoracje (pamiętaj jednak, że niektóre z nich – np drewienka – mogą dość szybko spleśnieć); my ozdobiłyśmy nasz ogród w szkle również na zewnątrz – zwykłym jutowym sznurkiem oraz pasującą do niego karteczką w eko stylu.

kreatywne zabawy dla dzieci

Słoik można trzymać otwarty lub zamknięty. W tym pierwszym przypadku należy go podlewać, a drugim – wystarczy jednorazowe podlanie i zwilżenie roślin, gdyż po zamknięciu słoja wytwarza się własny mikrosystem i wilgoć sama „krąży” po słoiku.

To co – namówieni do zrobienia swojego własnego mini lasu w słoiku??? :):):)

Zerknij na nasze pozostałe „ogrodowe” przedsięwzięcia :)! Robiłyśmy razem z Córcią:

  • przyjęcie w ogrodzie, podczas którego królowały kaktusy: klik
  • budkę – karmnik dla ptaków: klik
  • piłkarskie przyjęcie w ogrodzie: klik
  • eko – doniczki zrób to sam: klik
  • podpisywanie ziół malowanymi kolorowymi kamieniami 🙂 : klik

A jeżeli lubisz przyrodę, to może chcesz zrobić swój własny HOTEL DLA OWADÓW? Jeżeli tak, zobacz na ten wpis (klik).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *